Organizator:

Relacja z ostatniej edycji Targów MDO

Podziel się

Punkty doradcze, pokazy fachowców i warsztaty z blogerkami, czyli relacja z ostatniej edycji Targów MDO

Budowa, wykańczanie lub remont, a także wyposażanie domu lub mieszkania to spore wyzwanie i konieczność podjęcia wielu decyzji. Warto zorientować się w najnowszych trendach i alternatywnych rozwiązaniach, by przez długie lata mieszkać wygodnie, ekonomicznie i w zgodzie  z naturą. Najświeższe pomysły i konkretne rozwiązania zobaczyliśmy podczas ostatniej edycji Targów Budownictwa i Aranżacji MDO, towarzyszących Targom Mieszkań i Domów.

Udział w Targach Mieszkanie Dom Ogród MDO to zupełnie inna forma zapoznania się z rozwiązaniami w zakresie budowy, remontu a także wykańczania wnętrz niż podczas „zwykłych” zakupów w centrum budowlanym. Podczas wydarzenia mieliśmy okazję nie tylko z bliska zobaczyć nowości produktowe, ale także je przetestować i zaczerpnąć specjalistycznej wiedzy wprost od producentów, dystrybutorów oraz ekspertów. To wszystko w połączeniu z najbardziej aktualną ofertą mieszkań i domów rynku pierwotnego. Mogliśmy zapoznać się z ofertą ponad 100 firm i kompleksowo zaaranżować „nowe m3”.

Oprócz „klasycznej” propozycji materiałów budowlanych i wykończeniowych, targowi goście mogli zapoznać się także z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi w zakresie odnawialnych źródeł energii. Tutaj pomocą nie tylko techniczną, ale przede wszystkim wiedzą, możliwościami finansowania inwestycji i co najważniejsze obliczeniami ich wpływu na zmniejszenie rachunków za energię, dzielili się przedstawiciele m.in. z firmy EcoAG. Ciekawą propozycją była również podłogowa mata grzewcza wykorzystująca technologię podczerwieni. W połączeniu z panelami fotowoltaicznymi, jak zapewniali wystawcy, tworzy niezależny i bezkosztowy system ocieplania budynku.

Nowe rozwiązania i najświeższe trendy przedstawiły także projektantki i blogerki wnętrzarskie  podczas wykładów oraz warsztatów. Fachowcy wykończenia i montażu pokazali jak precyzyjnie wykonać poszczególne prace budowalne i remontowe. Wszystko razem stanowiło doskonałą podstawę do wdrożenia nowych pomysłów w swoich wnętrzach – nowych czy wymagających po prostu odświeżenia.

Specjalistyczna wiedza w przystępnym formacie

Jak wybudować super komfortowy, super energooszczędny i super trwały budynek bez wydawania majątku? Z takim wyzwaniem zmierzyli się specjaliści ze Stowarzyszenia Wielkopolski Dom Pasywny. Z kolei Agnieszka Figielek z pracowni architektonicznej Pasywny m2 przekonywała, że domy w standardzie pasywnym są piękne i ciekawe. O zasadach projektowania, materiałach, instalacjach i detalach, na które warto zwrócić uwagę decydując się na budowę w systemie pasywnym mogliśmy dowiedzieć się podczas serii wykładów Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej.

Blogerki inspirują do działania

Warsztaty wnętrzarskie z tworzenia tablic inspiracji moodboard przeprowadziła architektka Ola Ciesielska, autorka bloga Design Your Home.  Propozycja adresowana była do osób, które chcą samodzielnie zaaranżować swoje mieszkanie, ale brakuje im odwagi lub pomysłów. Podczas zajęć prezentowane zostały techniki i podstawowe zasady, które wykorzystują projektanci wnętrz, a uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia tej wiedzy w praktyce. Pod okiem prowadzącej stworzyli tablice inspiracji stylistycznych i kolorystycznych dla własnych mieszkań. Dodatkowo podczas wykładu Ola Ciesielska postarała się przybliżyć jak wpływa na nas przestrzeń, którą się otaczamy.

Wykład „Kolor jako panaceum na bolączki wnętrza, czyli różne triki optyczne i sposoby na kolorowy "dom" był doskonałym wstępem do porad wnętrzarskich znanego duetu autorek bloga Pani to potrafi. Blogerki podzieliły się swoją wiedzą i pomysłami praktycznymi, zainspirowały i pomogły podjąć decyzje o wyglądzie ścian, podłóg czy sufitów.

Joanna Puchala z Pracowni Kreatywnej Zaprojektowani podzieliła się z kolei wiedzą i doświadczeniem aranżacji pierwszego mieszkania – krok po kroku. Zdradziła jak dopasować projekt do potrzeb przyszłych użytkowników, by przestrzeń była nie tylko piękna, ale i funkcjonalna.

Wykończeniowe i dekarskie SHOW   

Strefę Testów materiałów budowlanych i wykończeniowych stworzyła podczas targów znana, lubiana i prężnie działająca Grupa Prace Wykończeniowe. W akcji zobaczyliśmy pasjonatów i profesjonalistów wykańczania wnętrz, którzy zaprezentowali nie tylko swoje fachowe umiejętności, ale także podpowiedzieli i pokazali na jakie materiały budowlane, narzędzia czy urządzenia warto zwrócić szczególną uwagę, jak stosować je w praktyce i dlaczego warto zatrudnić do aranżacji wnętrza czy remontu profesjonalistę. Pokaz aplikacji tynków dekoracyjnych, prezentacje i konsultacje zapewnili ambasadorzy GPW. Wspaniałe wzory tapet pozwalają nadać wnętrzu wyjątkowy charakter pod warunkiem, że są perfekcyjnie położone. Jak to zrobić doskonale wie ambasadorka Pani Tapetka, spod ręki której wychodzą prawdziwe arcydzieła, a jej umiejętności i dbałość o każdy najdrobniejszy szczegół mogliśmy podziwiać właśnie podczas targów Mieszkanie, Dom, Ogród.  

Polskie Stowarzyszenie Dekarzy z kolei, przybliżyło zwiedzającym fach dekarza i istotę trafnego wyboru fachowca z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Profesjonaliści udzielali bezpłatnych porad w kwestii doboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu i zasad konserwacji, aby służył nam przez wiele lat. Dzięki pokazom sztuki dekarskiej i blacharskiej mogliśmy na własne oczy zobaczyć jak ważne są detale przy budowaniu dachu, tak by stanowił on nie tylko zwieńczenie budowy, ale również ozdobę domu.