Organizator:

Porządki w ogrodzie? Kompostownik pomoże.

Podziel się

Na Wojciecha Wardeckiego zawsze można liczyć. Z jego wiedzy i doświadczenia korzystają amatorzy ogrodnictwa z całej Polski. Ponieważ za oknem robi się wiosennie, zaczniemy niebawem prace w naszych ogrodach i ogródkach. Tylko co zrobić z zielonymi odpadami, które z pewnością wyprodukujemy? Zapraszamy do lektury artykułu ze strony www.w-ogrodzie.com.

Zakładamy kompostownik

Jesteśmy już po wiosennych porządkach w naszych ogrodach. Trawniki które wertykulowaliśmy wczesną wiosną już z pewnością się zielenią, niektóre nawet gotowe są do koszenia. Przycięliśmy już nasze drzewka, krzewy i trawy ozdobne. Wyprodukowaliśmy całą masę zielonych odpadów i zastanawiamy się co z nimi zrobić. Możemy oczywiście zapakować wszystko w worki i poczekać na wywóz odpadów bio, jednak dla prawdziwego ogrodnika widzę tylko jedno rozwiązanie Kompostownik.

 

 

Nawet dziecko to potrafi

Zakładanie kompostownika jest niezwykle proste i mamy kilka możliwości do wykorzystania. Już gotowe specjalnie przystosowane plastikowe kompostowniki, drewniane o budowie ażurowej lub zwykłą pryzmę kompostową. Dlaczego plastikowy kompostownik. Zaletą plastikowych kompostowników jest to, że składowane w niej odpady
zielone nie rozsypują się gdyż są ograniczone przez ściany. Ponadto wyglądają estetycznie. Uniemożliwiają tez żerowanie gryzoniom. Pojemnik można też zawsze przestawić w inne dowolnie wybrane miejsce. Bez znaczenia jest jaki kompostownik wybierzemy bowiem zasada prawidłowego kompostownika jest taka sama.

 

Zasady tworzenia kompostownika.

Kompostownik należy ustawić miejscu zacienionym, aby uniemożliwić jego nagrzewanie. Miejsce musi być na tyle przestronne abyśmy mogli dostać się do niego z każdej strony, co ułatwi nam przerzucanie zgromadzonego materiału organicznego. Istotną sprawą jest ustawienie go na podłożu przepuszczalnym co ułatwi odpływ nadmiaru wilgoci na przykład po deszczach

 

Tworzenie warstw kompostu

Abyśmy mogli cieszyć się własnym kompostem musimy stworzyć w pojemniku, czy też na pryzmie odpowiednie warunki. Tak więc na spodzie musimy wyłożyć od 5 do 10 cm gałęzi lub kory, która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza i umożliwi odpływ nadmiaru wody. Następnie do środka możemy już wrzucać nasze zielone odpady, skoszoną trawę, zgrabione liście, czy tez ścięte gałęzie. Należy jednak pamiętać, że gałęzie muszą być rozdrobnione najlepiej w rozdrabniarce. Jeśli mamy zeszłoroczny kompost lub ziemię ogrodową to odpowiedni moment, aby wrzucić go do środka. Sprawi to, że proces rozkładu materiału roślinnego będzie szybszy. Następnie warstwa rozluźniająca w postaci słomy, kory lub liści. Układanie warstw powtarzamy, aż do momentu gdy osiągniemy docelową wysokość. Termin zakładania kompostownika i co na nim składować.

Kompostownik możemy zakładać od wiosny do jesieni. Każdy termin jest odpowiedni, aby móc korzystać z jego dobrodziejstw. Kompost jest idealnym tanim źródłem próchnicy dla naszych roślin ogrodowych. Wspaniale nadaje się też do sadzenia nowych roślin na rabatach czy donicach. Jak już wspomnieliśmy na kompost możemy wynosić skoszoną trawę, rozdrobnione gałęzie, zielone części roślin bez nasion aby zapobiec ich rozsiewaniu. Obierki z warzyw i owoców wykorzystywanych w domu, stary kompost czy liście. Należy jednak pamiętać, że nie mogą to być liście orzecha, buku oraz dębu zawierają one garbniki utrudniające proces rozkładu roślin. Nie nadają się też odpadki domowe zawierające resztki mięsa i tłuszczu ponieważ stanowią zagrożenie sanitarne zwłaszcza podczas upalnych dni.

 

Jak dbać o kompostownik

Prawidłowo założony kompost powinien być stale wilgotny, ułatwia to proces rozkładu zebranej materii zielonej. Jeśli pryzma staje się sucha należy ja podlać. Najlepiej jeśli woda jest pozbawiona chloru i azotu, który jest bakteriobójczy. Aby przyspieszyć proces rozkładu, możemy użyć biopreparatów z mikroorganizmami. Należy też co kilka dni przerzucać pryzmę kompostową. Koniecznie trzeba robić to widłami nie szpadlem, aby nie przecinać dżdżownic żyjących w kompoście. Pamiętać trzeba o tym, że prawidłowo prowadzony kompostownik, nie posiada zapachu. Jeśli poczujemy jakikolwiek zapach znaczy to, że rozpoczął się proces gnilny, nie rozkładu. Należy wtedy rozluźnić kompost za pomocą słomy lub gałęzi co umożliwi lepsza cyrkulację powietrza w pryzmie.

 

Bądź EKO, rób własny kompost

Dlaczego kompostownik powinien stać się integralnym elementem naszego ogrodu, czy też działki? Dzięki niemu mamy czystą organiczną substancją bez domieszek sztucznych nawozów, co umożliwia prowadzenie ogrodu w trendzie bio. Kompost nie stanowi zagrożenia dla zwierząt , a nawet dla części z nich staje się domem. Jest idealnym źródłem substancji odżywczych dla wszystkich roślin w naszym ogrodzie. Umożliwia nam przetworzenie znacznej ilości odpadów zielonych wytwarzanych w naszych ogrodach bez konieczności pakowania ich w plastikowe worki. Dlatego bądźmy EKO zakładajmy kompostowniki.